Știrile zilei de13 martie 2026

Sportivii de la CSM Dorna, medaliați la un turneu internațional de tenis de masă. Andreea Galan, medaliată cu aur

Tinerii jucători de tenis de masă legitimați la Clubul Sportiv Municipal „Dorna” Vatra Dornei au obținut rezultate excelente la Turneul Internațional „Dumbrăvița Championships Trophy”, desfășurat în perioada 4-6 aprilie 2025 în județul Timiș. Evenimentul sportiv, organizat sub egida Federației Române de Tenis de Masă, a reunit participanți din toată țara, dar și din străinătate, iar clubul din Vatra Dornei a fost reprezentat cu succes de un lot format din șapte jucători.

Din lotul de sportivi care au făcut deplasarea în județul Timiș și au concurat la diferite categorii de vârstă au făcut parte Alexandru Magherca (Under 9), Eva Boboc (Under 11), Elena Melniciuc (Under 13), Andreea Galan (Under 13), Codrin Bozga (Under 13), Alexander Stanciu (Under 13) și Eric Pralea (Under 15). Cu toții participă constant la competițiile oficiale organizate de federația română.

Rezultate excelente în proba pe echipe

În cadrul probei pe echipe, sportivii au făcut perechi mixte, alături de colegi de la alte cluburi din țară, printre care s-au numărat sportivi din Câmpulung Muscel, Deva sau Dumbrăvița. Colaborarea a fost una de succes, iar rezultatele nu au întârziat să apară:

● Locul 1 și medalie de aur – Andreea Galan (Under 13)
● Locul 3 și medalie de bronz – Alexandru Magherca (Under 9)
● Locul 3 și medalie de bronz – Eric Pralea (Under 13)
● Locul 3 și medalie de bronz – Elena Melniciuc (Under 13)

Andreea Galan, campioană internațională în proba de simplu

În proba individuală, Andreea Galan a reușit o performanță de excepție, cucerind medalia de aur la categoria Under 13 și obținând astfel titlul de campioană internațională la această categorie.

Vasile Marcu, antrenor la CSM Dorna, a transmis un mesaj de apreciere pentru întreaga echipă:

„Îi felicit din inimă pe sportivii de la CSM Dorna și le mulțumesc pentru faptul că au reprezentat orășelul nostru, dar și clubul la care sunt legitimați, în cadrul unei competiții internaționale de tenis de masă. Cuvintele sunt de prisos pentru că rezultatele acestor copii spun totul! Le mulțumesc tuturor celor care au contribuit la obținerea acestor rezultate! Mulțumesc Primăriei Municipiului Vatra Dornei, mulțumesc clubului CSM Dorna și conducerii pentru susținere și încredere! Iar nu în cele din urmă, le mulțumesc tuturor părinților pentru tot ceea ce au făcut și fac pentru noi”.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *